Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česání a koupání
aneb jak udělat z kocouře elegána

Pokud je váš kocouř dlouhosrstý, každodenní česání by mělo být úplnou samozřejmostí. Ovšem ani krátkosrsté kocouře bychom neměli zanedbávat. I přes to, že každá kočka si o svůj kožíšek pečuje sama, bude vám vděčná, když ji občas zbavíte vypadaných nebo zacuchaných chloupků. Ono se to nezdá, ale taková srst dá práci. To by vám kocouř řekl nejlíp sám.

Hřebeny Co k tomu potřebuji?
Nějaký kovový kartáč vhodné velikosti, ne moc řídký, ne moc hustý, záleží hlavně na srsti našeho kocouře. Určitě také využijete velmi malý kartáč, který vypadá spíše jako hřeben, protože je velmi hustý a slouží hlavně k vyčesávání blech. My ho ale využijeme k rozčesání zacuchaných chlupů anebo k vyčesání nějaké nečistoty, která se může do srsti dostat. Dále se nám bude hodit gumový kartáč (někdy se prodává jako masážní rukavice), kterým se zbavíme odumřelých chloupků a zároveň poskytneme kocouřovi příjemnou masáž.

Jak na to? Prostě zkuste být na chvíli kočkou!
Určitě jste si všimli, že některé kočky si vzájemně olizují a češou srst, stejně tak i matka pečuje o srst svých koťátek. A proč to dělají? Projevují si tím náklonnost, lásku a zájem.
Pokud chceme našeho miláčka naučit kartáčování, musíme na to jít od lesa. Takové kartáčování nemůže probíhat, když my chceme a tak dlouho, jak my chceme. Naučit kotě nechat se učesat je prací dlouhodobou a náročnou na trpělivost. Některé kočky se třeba učesat vůbec nenechají. Proč, to nevím, ale myslím si, že s nimi asi jejich majitelé neměli dost trpělivosti. Musíme s tím proto začít hned od počátku.

Nejlepší je, když všechny kartáče kocouřovi nejdřív ukážete, aby si je mohl očichat, prohlédnout, eventuelně si s nimi pohrát (samozřejmě pod vaším dozorem), a tím mu dáte najevo, že jsou jeho.

S česáním musíme začít pomalu a opatrně stejně tak jako se seznamováním samotným. Když si vám někdy přijde lehnout na klín, můžete ho zkusit kartáčem jemně hladit od hlavy až k ocásku – pozor ocásek ne, to nemají kočičky rády – a pozorovat jeho reakce. Důležité je si s ním přitom povídat: „Ty jsi ale nádherný kocourek a jak hodný“ Prostě mu lichoťte, to kočka vždycky ráda slyší. Zpočátku se mu česání nemusí líbit a česat se od vás nenechá, ale buďte trpěliví a vytrvalí. Nejdřív to bude jen chvilka, pak delší chvilka a až k vám získá důvěru, nechá se od vás česat tak dlouho, že už i na vás toho bude dost.

Ale co je nejdůležitější, musíte využít každý moment, kdy se o vás začne kocouř zajímat. Tehdy je ta pravá chvíle na česání, mazlení, seznamování. Ať už v tu chvíli děláte cokoliv, nechte to běžet a věnujte se svému miláčkovi. Zkuste ho vždycky trochu učesat. Ne proto, že je rozcuchaný, ale proto, že ho máte rádi! Na to při česání myslete nejvíc. Kocouř pozná, kdy mu tím projevujete lásku a kdy ho češete jen z povinnosti. Prostě to vycítí, jako ostatně veškeré vaše nálady. Prostě zkuste být na chvíli kočkou.

Postup při česání
(pro kočky krátkosrsté – ze zkušenosti Modrého kocouře)

Nejprve použijeme gumový kartáč či rukavici a tím zbavíme srst odumřelých chloupků. Toto kartáčování je navíc pro kocouře velice příjemné, protože kartáč také funguje jako masážní pomůcka a to se kočičkám móc líbí. Pozor ale abychom to nepřehnali, mohli bychom začít vyčesávat i zdravé chloupky.

Pak vezmeme malý hustý hřebínek a pokusíme se česat proti srsti, abychom vyčesali i odumřelou podsadu. Někdy stačí česat i po srsti a podsady se zbavíme. Kočičky totiž česání proti srsti moc nemilují, ale záleží na vás, na co si tu svou naučíte.

Jako poslední použijeme kovový kartáč a energicky vyčešeme poslední zbytky chloupků a učešeme srst do hladka.

Na závěr se u krátkosrstých koček doporučuje uhladit srst jelenicí (s olejem – jen pro tmavě zbarvené kočky, u bílých a světlých olej může způsobit skvrny), aby se krásně leskla.

Tak a máme doma kocouře elegána.

Koupání
Pokud vlastníte byt a vaše kočka se venku nepohybuje a nebo jen velmi zřídka, nebývá ke koupání mnoho důvodů. Pokud se však vaše kočka pohybuje venku pravidelně a nebo se vážně ušpiní, pak ke koupání důvod je. Nemělo by to však být více než dvakrát ročně.

Asi málokterá kočka se vůbec vykoupat nechá, a proto je k tomu většinou zapotřebí pomoci dalších dvou rukou. I přes to, že některé kočky voda fascinuje a rády se cachtají ve vlhké sprše, když jde o koupání, voda je prostě nepřítel.

Jak na to?
Je mnoho různých způsobů jak kočku vykoupat (doporučuji nastudovat v odborné literatuře).

Nejdůležitější zásady:
Musí být teplo. Až bude kočce kožíšek schnout, mohla by se nachladit. (Málokterá kočka snese hluk vysoušeče vlasů, když ho používáte vy, co teprve kdybyste ho chtěli použít na ni)

Musíte mít speciální šampon pro kočky. Ani šampon pro psy není dostatečně vyhovující. Kočky mají obzvláště citlivou pokožku a nesprávný šampon by ji mohl až příliš vysušit.

Snažte se být co nejvíce klidní a mluvte na kočku tiše a něžně i přes to, že ona bude vyvádět jako blázen. Pokud se necháte unést a začnete křičet, je po koupání a po bytě vám bude běhat polomokrý a zpola našamponovaný kocouř, kterého už do večera nechytnete.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Recommendations: how to promote your kocourci.estranky.cz

(LatonyaTEn, 27. 3. 2018 21:03)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

muze se koupat kocour???

(monika nycova, 26. 6. 2010 8:13)

dobry den .ja se chci zeptat jestli se muze koupat kocour ...( ono se rika ze pry kdyz se koupou tak umrou) je to to pravda????? odepsat prosim na muj email ( monickanycova@seznam.cz)

kartáč na kočku

(Lenka Svobodová, 30. 7. 2009 13:38)

Tento popis je velmi pěkný, ale přesto že pracuji v chovatelských potřebách nevím kde přesně jaký hřeben a kde ho sehnat na vyčesání kočky..nemůžete mi prosím poradit odkaz na prodejce těchto hřebenů?
děkuji Lenka, leny.b.1@seznam.cz