Jdi na obsah Jdi na menu
 


Toxoplazmóza
aneb mám se bát?

Toxoplazmóza je nemoc způsobována parazitem (prvokem), který je velmi rozšířen mezi volně žijící divokou zvěří. Kočky, které tato zvířata loví a jedí jejich maso, jsou pak lehce infikovány. Pokud kočka sežere syrové maso, parazité se rozptýlí do svalů a mozkových blan, kde zůstávají, aniž by kočce samotné jinak úplně zdravé způsobovali nějaká onemocnění.

Kde je skryto nebezpečí?
Nebezpečí se skrývá ve výkalech kočky, které obsahují vajíčka (oocysty) parazita, která jsou nakažlivá jak pro jiné kočky tak pro lidi. Diagnóza může být veterinářem stanovena po nalezení oocyst ve výkalech a zároveň po nalezení protilátek toxoplazmy pomocí krevního testu. Tento test měří množství protilátek a nazývá se titr.

Jak se léčí?
Pokud test prokáže přítomnost parazita, je nasazena léčba antibiotiky, která může trvat týdny, ale i měsíce. Kladným výsledkem je, když výkaly neprokážou obsah oocyst a test určí nepřítomnost protilátek.

Hlavní zdroje toxoplazmózy:
  • volně žijící divoká zvěř – pozření jejího syrového masa
  • syrové nebo nedovařené maso
Jaké nebezpečí toxoplazmóza přináší?
Toxoplazmóza ohrožuje hlavně těhotné ženy. Způsobuje defekty vyvíjejícího se plodu. Toto riziko hrozí především v prvních měsících těhotenství, avšak i přesto by se těhotná žena měla vyhýbat zdrojům nákazy po celou dobu těhotenství.

Dříve byla toxoplazmóze přikládána velká míra nebezpečnosti, avšak v dnešní době tomu tak již není. Většina koček chovaných v dnešních domácnostech nemá možnost se touto chorobou nakazit. Jsou krmené převážně průmyslově vyráběnými krmivy a přístup k volně se pohybujícím zvířatům mají jen zřídka. Výjimkou jsou kočky, které mají volný výběh a majitel nemá úplný přehled o tom, co kočka uloví a sežere. V tomto případě je nutná opatrnost.

Prevence toxoplazmózy v domácnosti:
  • Kočičí záchůdek by měl uklízet někdo jiný než těhotná žena.
  • Při čištění noste gumové rukavice a poté si důkladně umyjte ruce. Zabraňte vdechnutí prachu z podestýlky.
  • Jednou za týden vysypte veškeré stelivo, záchůdek důkladně vyčistěte, vydezifikujte a nasypte stelivo nové. (Pokud používáte nehrudkující stelivo, provádějte toto jednou za 2 až 3 dny. Pokud používáte hrudkující stelivo, lze také tuto dezinfekci provádět pouze jednou nebo dvakrát za měsíc.)
  • Čistěte záchůdek minimálně jednou denně. Výkaly se nestanou nakažlivými dříve než po 36 – 48 hodinách.
  • Krmte svou kočku pouze průmyslově vyráběnou stravou suchou anebo v plechovkách.
  • Pokuste se kočce zabránit v lovení myší a jiných zvířat.
  • Poraďte se se svým lékařem o dalších prevencích nákazy. Někteří lékaři doporučují u těhotných žen krevní test na toxoplazmózu. Pokud lékař trvá na tom, aby kočka nežila ve vaší přítomnosti během vašeho těhotenství, budete muset požádat některého člena rodiny či přítele, aby se vám o ni postaral.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil can break 99% types of captchas

(LatonyaTEn, 26. 3. 2018 16:04)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

RRR

(Janičinka, 5. 5. 2008 19:32)

Tak to jo