Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak vybrat kotě
aneb které je to pravé

A bude to kočička nebo kocourek?
Pokud chcete jen kamaráda a nezamýšlíte zřídit si chov, je jedno, jestli to bude kočka nebo kocour. Pak byste je měli dát po čase určitě vykastrovat. U kocourků je to krátká a nenáročná operace, která je snášena velmi dobře (Ringo už druhý den vesele běhal), u kočiček je to trochu složitější, ale hlavu si s tím nelamte. Jejich život je pak klidnější a veselejší a dožívají se i delšího věku.

Kotě z chovu
Až si půjdete k chovateli vybrat, podívejte se, jak se koťátka chovají. Některé je průbojné, jiné hravé, další zase klidné. Vyberte si to, které vám nejvíce padne do oka. Při výběru však musíte kotě pečlivě prohlédnout, abyste se ujistili o jeho dobré kondici.

Správný chovatel by měl prodávat koťátka s průkazem původu (PP), který neslouží jen jako známka toho, že vaše kotě je z modré krve, ale je to také něco jako rodný list, v kterém se můžete přesvědčit o tom, že vaše kotě je zdravé a neměly by se u něj vyskytnout žádné dědičné poruchy. Máte také jistotu, že z něj vyroste opravdu kocouř té rasy, kterou jste si vybrali. Před odběrem by měl být řádně odčerven a očkován.

Správný chovatel by také měl mít zájem na tom, kam se jeho koťátka dostávají a měl by s novými majiteli udržovat kontakt. Pokud by se u vašeho kotěte vyskytla nějaká vada, měli byste mít nárok na reklamaci.

Ne všechna koťátka s PP musí sloužit výlučně k dalšímu chovu. Jsou některá, která se z určitých důvodů pro chov nehodí (neodpovídají standardu plemene) a cena je potom u nich nižší.

Pokud se rozhodnete koupit kotě z chovu bez PP, měli byste se řídit následujícími radami, které jsou však dobré i při výběru kotěte z chovu s PP. Budete mít jistotu, že kotě vyrostlo v dobrých podmínkách a tudíž má předpoklady pro zdravý a dobrý život.

Chovatel koček bez PP
 • by neměl mít více než dvě až tři chovné kočky (pokud jich má více, je těžké udržet chov v přijatelných hygienických podmínkách).
 • by vás měl pozvat dál a ukázat vám, kde se koťátka narodila, kde se krmí, kde odpočívají a také zda si mají s čím hrát (pokud vás dál nepozve, je to známka toho, že podmínky chovu jsou natolik nepřijatelné, že je radši nechce ukazovat)
 • by vám měl říci, jakým způsobem koťata vychovává, čím je krmí a kdy budou možné k odběru
 • by neměl nabízet koťata mladší než 9 týdnů což je věk, v kterém se dnes koťata běžně odebírají. Svaz chovatelů uvádí jako minimální hranici 13 týdnů. To už jsou koťata dostatečně samostatná na vlastní život. Jako minimální věk odběru se uvádí 6 týdnů. V této době však kotě ještě není úplně samostatné, a proto je doporučováno nechat jej u matky déle i s ostatními sourozenci; zvykne si lépe na ruch a běh domácnosti a nebude se nových majitelů bát.
 • by neměl držet koťata v malém uzavřeném prostoru (např. klece, různé krabice apod.), koťata by měla mít možnost volného pohybu po celém bytě nebo alespoň jednoho pokoje, aby mohla přijít do styku s ostatními členy domácnosti. Takto chovaná koťátka jsou pak přítulnější, nebojí se tolik změn a snadno si na vás zvyknou.
Podle čeho vybrat kotě? Základní podmínky
 • Srst musí být čistá bez parazitů (drobná černá smítka jsou důkazem přítomnosti blech)
 • Čisté uši bez výtoku a nečistot.
 • Jasné a čisté oči bez výtoku.
 • Tlamička bez poranění (nesmí mít zhnisaná místa, zánět dásní nebo abnormalitu chrupu)
 • Pod ocasem musí být kotě čisté a suché, beze stop po průjmu či opruzení.
 • Obecně by kotě mělo být živé a plné zájmu. Když je zvednete, nemá projevovat bolest a má se chovat přátelsky.
A nezapomeňte se zeptat, co dosud koťátko jedlo, co má rádo a co nerado, jinak to budete muset vyzkoumat vy sami a kotě vám to rozhodně neulehčí.

A co útulek?
Pokud si chcete vybrat kočičku nebo kocourka z útulku, zaměřte se hlavně na povahu. Starší kočky už mívají své zvyky a pokud by se jim v nich v novém domově neumožnilo pokračovat, nebyly by šťastné. Pak by se dobrý skutek stal opakem. Ale nebojte se, lidé, kteří v útulcích pracují, tamní obyvatele dobře znají a tak vám jistě dobře poradí.

Musíte mít také přepravku, ve které si koťátko odvezete. Dejte do ní nějaký svůj už nošený oděv, aby si kotě zvyklo na pach nového domova, bude to pak pro něj schůdnější.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nic

(NiC, 26. 12. 2011 16:06)

chcipni babko hubena ty :p

hm

(Nic, 26. 12. 2011 16:04)

ja sem bůba uřvana a chcipam je mi 84

Nic

(Majitelka těchto stránek, 20. 3. 2007 15:34)

Tihle lidi kteří nic nedokáží ocenit a jen ostatním nadávají jaký mají ošklivý blog nejsou normální.....a ještě když se nepodepíšou tak to jsou opravdový srabi !

hrozný

(nic, 20. 3. 2007 14:34)

jakýpak v