Zdraví vašeho kocouře
aneb kdy volat pana doktora
Váš kocouř může mít nejrůznější druhy obtíží, a proto ho musíte pořád pozorovat – jestli dobře jí, jaká je jeho stolice (to je velmi důležité), jestli se nekrčí někde v koutku (může to znamenat, že ho něco bolí).
Pokud se vám bude zdát, že váš kocouř nereaguje tak živě jako obvykle, zavolejte svému zvěrolékaři a nebo za ním přímo jeďte. Mohli byste zanedbat něco vážného a to by mohlo mít nehezké následky. V žádném případě se nesnažte svého kocouře léčit sami! Prodloužíte tak jen délku jeho utrpení a v důsledku toho se jeho stav může velice rychle zhoršit a léčba pak může být značně komplikovaná.
Pamatujte na to, že kocouř vám nemůže říct, co mu je, ale musíte to vypozorovat vy sami. Když nebudete pravidelně pozorovat, jak se váš kocouř chová, nemůžete pak ani zjistit změny v jeho chování a případné problémy.
Důležité jsou pravidelné prohlídky, abychom si byli jisti, že náš kocouř je na tom zdravotně dobře a že mu nic nechybí. To, jestli přibývá na váze, můžeme kontrolovat i sami doma. Nejprve si stoupneme na váhu sami a pak s kocouřem v náruči. Od společné váhy s kocouřem odečteme svoji váhu a získáme tak váhu kocouře.
Očkování
První očkování se prování v 8 - 9 týdnech věku. Zhruba po měsíci je nutné dát kocouře ještě jednou přeočkovat. Další očkování se pak provádí vždy za rok (přeočkování už není nutné, podává se pouze jedna dávka).
Je velmi důležité, aby váš kocouř byl očkovaný i přesto, že se nebude pohybovat vůbec venku. Nákazu s sebou domů můžete kdykoliv přinést vy. Očkovacích dávek je několik druhů podle toho, proti kolika nemocem jsou určeny. O druhu očkování se poraďte se svým veterinářem.
První příznaky možného onemocnění:
- Snížená aktivita – kocouř nereaguje na podněty, je apatický k hraní, jídlu, dobrotám i mazlení.
- Kocouř se schovává a choulí více než obvykle.
- Kocouř odmítá potravu.
- Mazlení je pro kocouře bolestivé.
- Vrnění (ano, vrnění není jen známkou spokojenosti, může také znamenat, že kocouř trpí silnými bolestmi)
- Kocouř se přestává o sebe starat, čistit se.
- Zvětšená mžurka (vnitřní víčko na vnitřní straně oka).
- Zápach z tlamičky (zdravé kočce z tlamičky nezapáchá).
- Výtoky z očí, nosu či ušní maz.
- Ztráta pružnosti kůže (když kůži lehce zmačkneme mezi dvěma prsty, měla by se vrátit do původní polohy)
- Ztráta lesku a měkkosti srsti.
- Nadměrné vypadávání srsti, přítomnost šupinek.
- Povislé nebo nafouklé břicho.
- Řídká stolice nebo stopy krve ve stolici.
- Zácpa.
- Zbytky stolice u řitního otvoru.
Komentáře
Přehled komentářů
neříká se kocouř ani kocouře ale kocour a koťe!
horse racing
(o r n a m e n t, 5. 5. 2008 19:41)